Azzurri i Furija po peti put u polufinalu

U prvom polufinalu europskog nogometnog prvenstva u utorak, 6. srpnja na londonskom Wembleyju snage će odmjeriti Italija i Španjolska, a za obje reprezentacije bit će to peto polufinale u povijesti.

Reprezentacija Španjolske- Furija je u dosadašnja četiri polufinala sva četiri puta ušla u finale i pritom osvojila tri euopske krune, dok je Reprezentacija Italije- Azzurri od četiri pokušaja tri puta ušli u finale, a jednom i slavili.

Podsjetimo se. Prvo europsko polufinale Španjolci su igrali još davne 1964. godine te su  pobijedili Mađarsku nakon produžetaka s 2:1. Strijelac pobjedničkog gola bio je Amancio u 112. minuti. Iste godine u finalu Španjolska je pobijedila tadašnji SSSR s 2:1 te je tako osvojila svoj prvi naslov prvaka Europe.

Do novog polufinala dogurali su 1984. godine. Nakon 1-1 susreta protiv Danske utakmicu su razriješili kazneni udarci, a Furija je pobijedila s 5:4. U finalu ih je Francuska predvođena Michelom Platinijem pobijedila s 2:0.

Iduće polufinale Furija je igrala 2008. protiv Rusije pobijedivši ih sa 3:0 da bi u finalu pobijedila Njemačku s 1:0 osvojivši drugi europski naslov.

Četiri godine kasnije Španjolska je u polufinalu pobijedila Portugal boljim izvođenjem jedanaesteraca s 4:2, a potom u finalu deklasirala Italiju s 4:0 osvojivši i treći naslov.

Italija je na svom prvom Europskom prvenstvu 1968. odmah otišla do kraja i osvojila turnir, ali i uz mnogo sreće.

U polufinalu je slavila protiv SSSR-a bacanjem novčića. Susret je završio bez golova, pa je odlučivala ‘lutrija’ koja je otišla na talijansku stranu. Azzurri su potom u finalu pobijedili Jugoslaviju i to nakon dvije utakmice. Prva je završila 1:1, a u ponovljenom susretu bilo je 2:0 za Italiju.

Na novo polufinale Italija je morala čekati dvadeset godina, sve do 1988. Suparnik je bio isti, ponovo SSSR, no SSSR je ovoga puta slavio s 2:0. Litovčenko (58) i Protasov (62) utišali su talijanska nadanja o novom finalu.

Azzurri su u polufinalu nastupili i 2000. godine, a bio je to susret koji će Francesco Toldo pamtiti cijeli život. Talijanski vratar je u 38. minuti obranio jedanaesterac Franku de Boeru, a u 59. minuti kazneni udarac je promašio i Patrick Kluivert pogodivši vratnicu. Susret je završio 0:0, a prilikom izvođenja jedanaesteraca ponovo je briljirao Toldo obranivši udarce De Boeru i Bosveltu.

Italija je u finalu odmjerila snage s Francuskom i bila na korak do osvajanja druge krune. Povela je u 55. minuti golom Marca Delvecchia, no u četvrtoj minuti sudačke nadoknade izjednačio je Sylvian Wiltord, a pobjedu Francuzima donio je David Trezeguet u 103. minuti.

Posljednje polufinale Italija je igrala 2012. pobijedivši Njemačku s 2:1, no u finalu je izgubila od Španjolske s 0:4.